materiály seriál

1. Seriál materiálů – co na sobě nosíme?

K módě neodmyslitelně patří látky. Jsou základem veškerého oblečení a vlákno, ze kterého jsou tvořené, je odpovědné za všechny jejich vlastnosti. Při výrobě si prochází nepřeberným množstvím procesů a úprav. Pojďme společně nahlédnout pod pokličku toho, čehož jsme denními uživateli, a třeba díky tomu příště nakoupíte chytřeji. 

V prvním díle se podíváme na základní dělení vláken – přírodní živočišná a rostlinná, polymery syntetického či přírodního původu.

Přírodní vlákna rostlinná

Rozlišujeme podle toho, z jaké části rostliny se získávají. 

Ze stonků pochází vlákna lýková, jde například o vlákna lněná, konopná či jutová. Vlákna stonků se máčí či rosí (konopí se pouze rosí, juta máčí a u lnu je možné obojí) a dále pak strojově mechanicky čistí a připravují pro další zpracování v příze. Výslednou látku je možné prát na vyšší teploty, případně vyvářet ve slabých alkalických vyvářkách. Na pultech najdeme čistě lněné látky, konopí je ale nutné mísit, protože je na omak drsné a výhradně konopná látka by dřela. U nás slávu konopnému vláknu vrátila značka Bohempia, která z něj šije jak oblečení, tak tenisky. Se svou hithitovou kampaní vybrala na barefootové tenisky rekordních 3,9 milionu korun.

Bavlněné chomáčky jsou známé po celém světě, věděli jste ale, že jde ve skutečnosti o semena, ze kterých vyrůstá velké množství vláken tvořících bílé chocholky? Ty pak sesbírá sklízecí stroj, usuší se a následně se zbavují vlastního semínka a dále zpracovávají na vlákno. Semena ale degenerují a nejsou schopná nového životního cyklu. Pro další sezónu je tedy nutné nakoupit novou várku šlechtěných semen. Výsledné vlákno je nicméně pro údržbu velmi odolné – lze ho vyvářet a žehlit na vysoké teploty. 

Z listů agáve se vytváří sisalové vlákno, které je v módě používáno převážně na luxusní dámské klobouky a čelenky, to díky své pevnosti a odolnosti. Dobře také snáší vodu.

Kokosové vlákno se zase získává z plodů. Na oblečení ho ovšem nehledejte. Z důvodu tuhosti se používá například na výrobu rohoží.

Přírodní vlákna živočišná 

Živočišná vlákna se dělí na vlákna ze srstí a vlákna ze sekretu hmyzu.

materiály seriál

Nejtypičtějším živočišným vláknem ze srsti je vlna. Ta se získává ze srsti zvířat, nejznámější je vlna ovčí, kozy angorské, kašmírské, srst velbloudí, králičí atd. Jde o obnovitelný zdroj vlákna, neboť srst zvířete doroste. Zároveň je díky výborným termoregulačním vlastnostem vlněná příze oblíbeným materiálem pro výrobu zimního oblečení po celém světě. Na údržbu je o něco náročnější než ostatní materiály – mnohdy vyžaduje ruční praní za nízkých teplot a sušení se doporučuje v rozloženém stavu, například na ručníku. Vlněný svetr má ale jednu velkou výhodu – nepohlcuje pachy, nemusíte se tak obávat, že byste byli cítit, a tak ani praní není nutné tak často.

Mezi živočišná vlákna ze sekretu hmyzu patří také pravé hedvábí získávané z kokonů bource morušového. To bylo po dlouhá staletí střeženým tajemstvím Číny. Objev, stejně jako rozšíření do Japonska, je opředen mnoha legendami. Samotný kokon je tvořený jediným vláknem dlouhým 300 až 900 metrů a po zapředení je nutné samotného bource usmrtit vysokou teplotou, protože jinak si při vylíhnutí prokouše díru ven a vlákno znehodnotí.

Hedvábí si svou oblíbeností zajistilo i mnoho napodobitelů. Jedním z nich je Tussah – plané hedvábí hnědé barvy získávané z divoce žijících motýlů bource dubového. Zajímavostí je pavoučí hedvábí, které je extrémně nákladné, ale vysoce houževnaté, lehké a snadno odbouratelné. Na vývoji se v současné době pracuje. 

Přírodní polymerová vlákna

Mezi nejznámější patří viskóza. Na omak jemná a s výbornými vlastnostmi stojí na pomezí syntetických a přírodních vláken – nežmolkuje a v létě perfektně chladí. Častým kontaktem s vodou se ale viskózové vlákno ničí, perte jej tedy s rozmyslem ve vlažné vodě a vyhněte se urputnému ždímání. 

materiály seriál

Viskóza se vyrábí již od 19. století a mezi staršími je často známá jako umělé hedvábí, protože právě jeho byla náhražkou. Na štítcích ji také často najdete pod názvem rayon. Viskóza se vyrábí z celulózy, projde si mnohými chemickými procesy z bukového, smrkového nebo eukalyptového dřeva. Vlákno je pod vysokým tlakem tvořeno skrz trysku. Dále se pak chemicky upravuje a zjemňuje. 

Syntetická polymerová vlákna 

Zahrnují především látky jako jsou polyesterpolyamid. Tento materiál vás sice oblékne od hlavy až k patě za nízkou cenou, ale jedná se o uměle vytvořený materiál, který nikdy nemůže nahradit kvalitu přírodního. Nejen že jde o materiál tvořený z ropy, tedy neudržitelný jak ve smyslu výroby, tak odpadového hospodaření, zároveň nemá ani příliš vhodné vlastnosti pro nošení. Umělé látky nepohlcují vlhkost, často se tedy lidé potýkají s tím, že jsou v tomto oblečení cítit. Výhodou je mnohdy ale to, že umělé vlákno rychle schne a je velmi odolné.

Textilní průmysl zahrnuje široké spektrum různorodých procesů. Móda jako taková je otevřená kniha s mnoha kapitolami a jednou z nejzásadnějších je právě materiál.Vývoj vláken jde kupředu a v tomto díle jsme pokryli jen to nejzákladnější, abychom dostali ucelený přehled. Náš seriál bude pokračovat konkrétními tématy, zaměříme se například na luxusní i kultovní materiály, nové technologie a spoustu dalšího zajímavého, takže rozhodně je na co se těšit. 

Sledujte nás na Instragramu nebo Facebooku!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *