Z módní návrhářky designerkou šperků

Tereza Otáhalíková vystudovala textilní a oděvní návrhářství na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Vytváření oděvů ji ale v jednu chvíli přestalo naplňovat. K tomu se přidala nespokojenost s aktuálním stavem české bižuterie – tomuto tradičnímu řemeslu se dnes již nedostává takové pozornosti jako dříve a upadá v zapomnění. Tereza se rozhodla, že je na čase s tím něco udělat a pokusit se o renesanci tak krásného odvětví, jakým výroba šperků jistě je.

Vše vsadila na jednu kartu a do výroby šperků se vrhla naplno. Jak sama říká – aby se svým projektům mohla věnovat tak, jak si zasluhují, nelze to dělat ve zbytkovém čase po práci.

Světlo světa tak spatřila její první kolekce #Room239 původně vycházející z lásky k cestování. Kolekce je inspirována pohledem na světové metropole z okna hotelového pokoje. V procesu tvorby dostávala kolekce i celá značka osobitější ráz, což je vyjádřeno i jejím názvem. Pokoj 239 je Terezy osobním pokojem složeným z data narození a je to místo, kde může být kýmkoliv zrovna chce. Každý z nás takový pokoj má a vnímá ho svým způsobem, proto je kolekce navržena tak, aby osobnost každého z nás respektovala. Hlavním atributem je zde variabilita a kombinovatelnost. Šperky této kolekce se plně přizpůsobí stylu a pocitu, který zrovna chceme vyjádřit. Obsahuje jak all-in-black kousky v černém laku pro minimalisty, tak možnost přidání kontrastních kamenů pro odvážnější. Poměrně neobvyklé je zapínání na klips, díky čemuž jsou náušnice pocitově lehčí a mohou je vynést i lidé bez dírek.

 

Inspirací je jí při tvorbě její vlastní nitro. Silný emocionální zážitek tak může být důležitým impulzem pro vznik něčeho překrásného. „Mnohdy se mi stává, že se skrze tvorbu vyrovnávám se svými vnitřními pocity a prožitky. Pomáhá mi to najít rovnováhu, protože najednou mohu něco tak neuchopitelného jako emoce přetvořit v hmatatelný tvar,“ vysvětluje.

Zkušenosti nasbírala při své práci designérky šperků v Preciosa, což je největší český i světový výrobce broušeného skla a bižuterie. Zde měla možnost seznámit se se strojním broušením kamenů a výrobou šperků. „Když si projdete celým výrobním procesem a zjistíte, kolik práce a úsilí stojí za vznikem jediného křišťálového kamínku, začnete ten produkt vnímat jinak a absolutně si jej zamilujete, záleží pak pouze, jakým způsobem se použije,“ popisuje Tereza, jak práce ve velké sklárně ovlivnila její pohled na výrobu šperků. Do té doby neměla s výrobou bižuterie žádné zkušenosti a vše se tak učila za pochodu cestou pokus – omyl. To pro ni znamenalo mnoho neocenitelných zkušeností a vychytávek.

Šperky navrhuje v pražském ateliéru, život jim vdechnou v Jablonci nad Nisou v dílně specializované na výrobu bižuterie. Jedinečnou možností, jak si prohlédnout celou kolekci i exkluzivní kousky naživo, je neobyčejný pop-up show room, který bude probíhat od 13. do 15. prosince v Czech Fashion Council. K vidění budou jednotlivé komponenty, ze kterých se šperky skládají a také zde dostanete příležitost navrhnout si vlastní náušnice.

Výrobky můžete zakoupit online na www.terezaotahalikova.com nebo osobně v galerii na Senovážném náměstí 18. K dostání jsou v pražských a brněnských koncept storech (například F.Designers: Store & Atelierv Týnské uličce).

Tip pro Instagramové fajnšmekry: Pokud byste u šperků čekali klasické produktovky á la vyskládáme to tu na stoleček, poházíme kvítí a ono to nějak půjde, tak to byste se šeredně spletli. Terezy Instagram má podobu spíš portfolia profesionálního fotografa než šperkařky. Její fotky jsou zvláštní směsicí surovosti a životní lehkosti, kterou prostě budete muset sledovat, protože chcete vědět, co přijde dál.
www.instagram.com/terezaotahalikova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *