#LIFZPOVĚĎ: KOSHILESS A ANDREA ŠLECHTOVÁ

Andrea Šlechtová, jedna ze zakladatelek značky KOSHIless, nám odpověděla v #LIFZPOVĚDI na pár otázek. Značka KOSHIless nás zaujala, protože se zaměřuje na udržitelnost, upcyklaci a dává nový život starým látkáma či žárovkám.

Na úvod, co je KOSHIless?

Prvotně šlo o samostatný projekt Terezy Bourové, která na svém instagramu ukázala fotku košile přešité na dámský top. Byl o něj velký zájem a tak šila další a další. Z přešívání ale zbývala hromada ústřižků. Přemýšlely jsme, co by se s tím dalo udělat a napadla nás právě látková girlanda, která se dá použít opakovaně, čímž se ušetří papír a plast používaný na klasické dekorace. No a už to jelo. Následovaly vázičky ze starých žárovek a teď připravujeme ještě jednu novinku, která bude hlavně pro pány.

S oblečením je to jednoduché, ale kam se hodí takové dekorace jako žárovková vázička nebo girlanda?

Vázičky a girlandy jsou určené hlavně na svatby. Proto je primárně půjčujeme. Girlandy vyrábíme na zakázku. Volitelná je jak délku, tak kombinace barev. A samozřejmě je možné si zapůjčit již hotovou girlandu, pokud se vám nějaká líbí. K žárovkám je zase možné dodat mašličky z košile a dostanou tak lehce elegantní a nádech. Vše je velmi variabilní, každá svatba či akce je originál a tak to vždy řešíme individuálně.

Na to je ale potřeba spousta materiálu. Kde berete všechny ty košile?

Materiál jsme ze začátku sháněly hlavně po sekáčích, je to ale poměrně časově náročná záležitost. Navázali jsme tedy spolupráci se společností Potex, která má po Praze některé z textilních kontejnerů. Košile je zrovna něco, čeho je všude spousta a nikdo o to nemá zájem. Charitativní organizace, které od Potexu odebírají, potřebují hlavně klasické věci jako trička, mikiny, kalhoty, teplé ponožky a kabáty na zimu. Košile jsou tedy svým způsobem nepotřebný odpad. A například záclony často dostáváme od lidí jen za odvoz či ušití záclonového pytlíčku na ovoce.

Jak moc je pro vás důležitá udržitelnost?

Jde o jeden z hlavních aspektů naší tvorby. Terka studuje Sociální a kulturní ekologii na FHS UK a já se o životní prostředí zajímám několik let, přičemž je to tak nějak přirozená součást mého života. Postupně jsme dospěly k názoru, že není nutné vlastnit spoustu věcí a kupovat si vše nové. Já například zbožňuji starožitný nábytek a často nakupujeme vybavení bytu či chalupy po bazarech a z druhé ruky. Je důležité si uvědomit, co v životě opravdu chceme a pak jsou i naše rozhodnutí ohledně koupě mnohem snažší. Zní to jako klišé, ale opravdu to funguje. A ušetří se tak spousta peněz a nervů.

Je možné vaše produkty někde zakoupit či zapůjčit?

Oblečení i dekorace prodáváme na platformě www.tvorbou.cz. Jde o poměrně mladý projekt, který má velké ambice. Verča Matějková, zakladatelka Tvorbou, sdružuje návrháře tvořící ze zbytkových materiálů na jedné stránce a poskytuje jim tam možnost se prosadit. Podle nás jde o skvělý nápad, a tak jsem se rozhodly jít do toho s ní a doufáme, že se k nám časem přidají i další.

A je možné vás někde potkat naživo?

Nejbližští možnost bude na přehlídce Fashion for Fokus v úterý 24. 4. 2018. Jde o charitativní přehlídku pro sdružení Fokus Praha, které pomáhá duševně nemocným poprat se se životem. Právě díky Verče máme možnost zúčástnit se této přehlídky jako návrhářky v rámci Kolekce upcyklace. Kromě autorské značky Tvorbou bude v této sekci i Ľubica Skalská. Hlavními hvězdami celé akce jsou Ivana Follová a La Femme Mimi.

Takže vás všechny srdečně zveme a rády vás poznáme osobně. Vstupné jde na dobrou věc a navíc se přehlídka koná v krásných prostorách Českého muzea hudby, takže to bude stát za to.

#koshiless #tvorbou #upcyklace #udrzitelnost #fashionforfocus #lubicaskalska #ivanafollova #lafemmemimi #lifeisfashioncz

Pavlína Dvořáková
Andrea Šlechtová, KOSHIless

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *