šílený hedvábník, ascher

Šílený hedvábník Ascher

Zatímco u nás jméno Ascher skoro nikdo neznal, v zahraničí se pražský rodák Zika Ascher s manželkou Lídou opravdu proslavili. Jejich české kořeny se rozhodlo připomenout Uměleckoprůmyslové museum v Praze, kde právě probíhá výstava mapující historii této látkami posedlé rodiny.

Celým životem Zika a Lídy vás provedou 4 místnosti překrásné budovy Uměleckoprůmyslového muzea sídlícího hned z pravé strany Rudolfina. Milovníky architektury a interiérového designu tak rozhodně nebude mrzet, že si na výstavu udělali čas, ani kdyby je žádná z ascherovských látek neoslnila. 

Výstava začíná rodinnou historií, kde se dozvíte, že Zika rozhodně není první, kdo měl v židovském rodě Ascherů k módě a materiálům blízko. Jeho otec se strýcem vedli obchody s textilním zbožím a on tak nabíral zkušenosti, které po emigraci do Londýna zúročil.

Nejzajímavější částí expozice pro nás byla dobová psaní. Ne každý den se naskytne příležitost nahlédnout do soukromí dalšího člověka, a to ještě v podobě ručně psaných dopisů adresovaných velikánům jako Pablo Picasso či Henri Matisse. V některých případech dokonce i se zpáteční odpovědí, díky čemuž zeď muzea začne připomínat chatovací okno messengeru.

Jedna z mála věcí, která nám na celé expozici chyběla, byla větší blízkost látkám. Nutkavá touha osahat každý materiál, který vidíme, je blízká mnohým z nás. Celý prožitek by tak k dokonalosti dovedly ústřižky látek, které by doprovázely vystavená díla. Snadno by se po čase daly vyměnit a vůbec by nebylo nutné, aby šlo o původní (mnohdy jistě vzácné) kousky.  

Velkou část výstavy tvoří modely ušité z látek Ascher, které na své kolekce používaly italské, francouzské i britské módní domy. Za zmínku jistě stojí značky jako Dior, Lanvin, Y. S. Laurent, Balenciaga a další. Jedna stěna je věnovaná přímo kráse kolekce tištěných šátků Ascher Squares, která Ziku proslavila. Šestnáct zarámovaných šátků pyšně visí přímo proti lavičce s popisky. Můžete se tak usadit a pozorovat jednotlivá umělecká díla. Kolekce Ascher Squares je kolaborací značky s mnoha umělci od Henriho Matisse až po André Deraina. 

Šíleného hedvábníka je možné obdivovat také jako knihu Ascher: Šílený hedvábník. Musíte mít ale štěstí, protože je už téměř všude vyprodaná.

Více o výstavě na stránkách UPM: https://www.upm.cz/sileny-hedvabnik-zika-lida-ascher-textil-a-moda/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *