šárka rychtářová, kabelky

Originál nebo padělek? S tím pomůže nový ebook!

Rozeznat luxusní kabelku od padělku není vždy jednoduché. Jak se při koupi nenachytat a proč je někdy lepší nakupovat v bazaru? O tom jsme si povídali s Šárkou Rychtářovou, odbornicí přes luxusní zboží, která právě vydává svůj první ebook Tajemství ověřování originality luxusního zboží.

Právě jste vydala ebook o ověřování originality luxusního zboží. O čem přesně se v něm dočteme?

Ebook nabízí mnoho praktických tipů k ověření kabelek a doplňků značek Louis Vuitton, Chanel, Gucci, Dior, Prada a Hermés. Především se ale snažím vysvětlit, jaký je skutečně rozdíl, mezi originálním luxusním zbožím a padělky. Velmi podrobně jsem popsala postup, jakým sama ověřování zboží provádím. Také jsem se snažila uvést na pravou míru všechny ty mýty, které mezi lidmi kolují.

O jaké mýty například jde?

Třeba že originální kabelka je vždy ručně šitá. Že je dokonalá bez jakékoli chybičky. Že hardware je pozlacený a neodře se, neoloupe se. Že kabelky nejsou nikdy šité v Číně, francouzská značka nechává své zboží šít pouze ve Francii, kabelky obsahují unikátní všité výrobní číslo, že jsou takové padělky, které nikdo nepozná. Slyšela jsem také, že tam, kde se přes den šijí originály, se v noci šijí padělky… Je toho tolik.

Zaměřujete se pouze na kabelky, nebo se dočteme také o peněženkách, obuvi či oděvu?

Část ebooku pojednává o ověřování originality v obecné rovině a vztahuje se prakticky na jakékoli luxusní zboží. Druhá část je věnovaná šesti nejoblíbenějším značkám a konkrétní tipy na rozeznání originálu od padělků se týkají převážně kabelek a doplňků (peněženky, pásky).

Proč jste se vůbec rozhodla o tomto tématu psát?

O ověřování originality se toho moc neví, jelikož lidí, kteří mu opravdu rozumí, je velmi velmi málo. Těch několik málo lidí v naší zemi si své znalosti nechává pro sebe. Myslím si, že to není úplně dobře, a proto jsem se rozhodla podělit o své mnohaleté zkušenosti.

Chci, aby měli lidé možnost dozvědět se pravdivé informace. Během psaní ebooku jsem udělala malou analýzu a zjistila, že české i zahraniční videa a články jsou plné nesmyslů. A lidé jsou často důvěřiví, co si přečtou, tomu věří. Také jsem se mnohokrát setkala s tím, že si lidé pořídili za velké peníze z druhé ruky padělek. Dnes je instagram plný prodejních profilů a všechny garantují originalitu. Přitom nemají zkušenosti na to, aby byli originál od padělku schopni rozeznat. Chtěla bych, aby mohli lidé nakupovat použité luxusní zboží a věděli, na co si dávat pozor.

Čerpáte tedy ze svých vlastních zkušenosti. Kde jste je získala?

Před více než osmi lety jsem začala pracovat v největším obchodě s použitým luxusním zbožím v Čechách. Obchod začal růst a já jsem se musela velmi rychle zorientovat ve všem, co se týkalo zboží. Když něco dělám, potřebuji tomu do detailu rozumět. Díky obrovskému množství zboží, se kterým jsem se setkávala, jsem začala brzy rozpoznávat padělky a pracovala na sobě tak dlouho, až jsem získala v autentifikaci hlavní slovo. Ověřování jsem se věnovala profesionálně několik let a také mimo zaměstnání jsem vyhledávala zajímavé originální kousky v různých online bazarech.

Naučí se čtenáři díky vašemu ebooku rozeznávat originály od padělků?

Takové ambice jsem při psaní ebooku neměla. To proto, že sama nejlépe vím, kolik zkušeností a jak dlouhou praxi člověk potřebuje k tomu, aby se vůbec začal trochu v otázce ověřování originality orientovat. Je ale pravda, že díky tipům, které uvádím, by se čtenářům mělo podařit některé padělky odhalit. V ebooku se snažím co nejlépe vysvětlit, jak ověřování funguje a probíhá, a to je nezbytný začátek pro každého, kdo by se mu chtěl věnovat.

Co byste doporučila člověku, který by se chtěl naučit ověřovat originalitu?

Krok číslo jedna by byl přečíst si můj ebook. Nesnažím se ho prodat, ale nenašla jsem v českém jazyce (v anglickém jsem nehledala zatím tak důkladně) žádný jiný soubor opravdu relevantních informací. Můj ebook dá člověku vhled a mnohé vysvětlí. Pak už to bude o citu a zkušenostech. Nejlepší je začít se soustředit na nějaký užší okruh zboží, například kabelky Louis Vuitton kolekce Monogram canvas. Nezbytné je osahat si co největší množství takového zboží, seznámit se s originály i padělky v různém stavu. Užitečné je i prohlížení fotografií takového zboží. Po několika týdnech či měsících intenzivního zkoumání by člověk s citem pro detail mohl pomalu začít originály od padělků rozpoznávat.

Odtud ale povede ještě velmi dlouhá cesta k tomu, naučit se poznat ty nejlepší padělky a nejméně povedené originály. Protože ne všechny originály jsou dokonalé a v průběhu let procházela výroba zboží velkými změnami.

Je možné odhadnout, zda se jedná o padělek či originál už z online inzerátu?

Vždy záleží na množství a kvalitě fotografií. Také padělky mohou být různě kvalitní. Někdy lze tedy padělek odhalit i z jedné rozmazané fotografie, jinde nestačí ani 20 detailních obrázků a zboží je potřeba vidět naživo.

A může být padělek natolik dobrý, že ho naživo neodhalí ani sám výrobce? Případně zkušený odborník jako vy?

Nemohu hovořit za výrobce, ale co se odborníků týče, skutečný profesionál musí být schopný odlišit i ten nejpovedenější padělek od originálu a nikdy je nezaměnit. Bohužel je pravda, že kvalita originálního zboží dost znatelně klesá, zatímco padělky se neustále zlepšují a pokud se něco nezmění, kdo ví, jak to dopadne. U většiny značek bych proto doporučovala poohlédnout se po zboží z druhé ruky, jelikož je znatelně levnější a přitom kvalitnější.

A když to tedy ani podle vašeho ebooku člověk dokonale nepozná, je možné se obrátit přímo na vás?

Ano, ráda s ověřováním originality pomohu. Ne vždy je ale možné ověřit originalitu zboží pouze na základě fotografií, často je zboží nezbytné vidět osobně.

Internetem kolují nejrůznější informace o tom, jak je Pařížská plná padělků. Vidíte do toho? Je to pravda?

Slyšela jsem různé historky o padělcích v českých i zahraničních buticích, ale určitě si nemyslím, že by Pařížská byla plná padělků. Nicméně lidé jsou velmi vynalézaví a dokázala bych si představit hned několik způsobů, jak by bylo možné padělek v luxusním butiku prodat.

Pokud nějaký padělek odhalíme, měli bychom to někde hlásit? Čeká napodobitele vůbec nějaký trest?

Výroba a prodej padělků je trestným činem, ale nemám zkušenosti s tím, jak se takové případy řeší. V Čechách padělky téměř jistě vyráběné nejsou, dostávají se sem ze zahraničí. Nějakého většího distributora by trest určitě postihl, problém je ale se spoustou anonymních prodejců na online bazarech a na instagramu, které policie buď nevypátrá, nebo jim bude těžko dokazovat úmysl.

Co je vlastně nejzásadnější výhoda originálu oproti padělku?

Originální luxusní zboží dosahuje vysoké kvality zpracování a také veškerých použitých materiálů a komponentů. Poslední roky sice výrobci značně polevují, pokud ale budeme hovořit o starším zboží, to vydrží klidně desítky let. Sama mám ve své sbírce 20 let staré kabelky, které vypadají jako nové. Za největší výhodu považuji pak to, že luxusní kabelka je investicí a svou hodnotu si více či méně drží – to se o padělcích rozhodně říct nedá. Nákupem padělků navíc podporujete nelegální obchod a bůhví jaké další zločiny.

Doslechla jsem se, že také vyvíjíte vlastní způsoby správné údržby luxusního zboží, díky čemuž vydrží déle jako nové. Zmiňujete se v ebooku i o tom?

Poměrně krátce se věnuji renovaci luxusního zboží. Je totiž velká škoda, když kabelka utrží nějakou vadu na kráse a přitom by se dala ještě mnoho let nosit, nebo prodat a udělat radost někomu jinému. Mám zkušenosti s barvením kůže, opravováním oděrek a v některých případech i s nanášením nové glazury (ta chrání hranu kůže před třepením). Plánuji renovaci nabízet jako službu na svém e-shopu s luxusním zbožím z druhé ruky, který by měl být spuštěn během několika měsíců.

A chystáte kromě e-shopu ještě něco dalšího?

Plánuji další velmi detailní Encyklopedii ověřování originality, kde budu podrobně rozebírat ověřování kabelek a doplňků, včetně obuvi a šátků. Jediné, čemu se nevěnuji, je ověřování originality oblečení. To je samostatná kapitola, kterou již nejsem schopná pojmout. Autentifikace totiž není univerzální a já se specializuji primárně na kabelky.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Více o ebooku zde ☞ pre-loved
Šárku a její práci sledujte na Instagramu @pre_loved.cz!

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *