Šperkařka Klára Bílá

Někdy nás musí život doslova nakopnout, abychom zjistili, co vlastně chceme. Pro Kláru Bílou byl tímto kopancem nádor mozku. Z malé záliby se díky tomu stala obživa a Klára teď vytváří šperky na míru. Snubní prsteny si u ní nechal zhotovit i Saša Rašilov.

Setkání se smrtí nás donutí ujasnit si priority a zcela přehodnotit svůj dosavadní život. Klára dříve bižuterii vytvářela pouze ve svém volném čase, v pracovním životě vedla postprodukční studio. 

„Deset let jsem pracovala ve filmovém průmyslu. Měla jsem na starosti dvě filmová postprodukční studia. Mýma rukama prošla řada projektů. Například Česká Miss, Český Lev, Snowboarďáci a Rafťáci, desítky reklamních spotů a znělek a spousta dalších filmů. Pracovala jsem s velkými hereckými jmény a moc mě to bavilo,“ popisuje Klára svou předešlou kariéru. 

Klára bílá šperky

Hlavní popudem pro změnu kariéry byla chvíle, kdy Klára ležela na JIP po operaci mozku. Lékaři jí před 10 lety po vleklých problémech se spánkem diagnostikovali nádor. Rozhodli se pro pozorování, po několika letech se ale nádor zvětšil tak, že musela na riskantní operaci, při které mohla přijít o zrak. 

„Přišla jsem o třetinu zorného pole, ale jen na jednom oku, takže vidím dobře. Při operaci mi trochu poškodili oční nerv, ale práci to naštěstí neovlivňuje a dokážu s tím plnohodnotně žít. Šílená byla ale chvíle, když jsem se začala probouzet z narkózy. Už jsem pochopila, že jsem přežila. Ale strašně jsem se bála otevřít oči. Neměla jsem odvahu vyzkoušet, zda ještě vidím nebo se opravdu potvrdily prognózy lékaře. A viděla jsem! Dostala jsem obrovskou životní šanci. Manželství se rozpadlo a vychovávám sama své dva syny. Ale i přesto se můj život ubírá tím nejlepším směrem a díky tomuto přerodu jsem došla k tomu, že šperkařina, která byla do té doby jen mým koníčkem, bude má hlavní profese. Totálně se mi změnily osobní hodnoty,“ vysvětluje, v jaké chvíli se rozhodla změnit svůj život.

Klára bílá šperky

Začátky ale nebyly vůbec jednoduché. Klára neuměla pracovat se stříbrem ani se zlatem a musela se tak naučit vše, co se učí na zlatnických oborech. „Absolvovala jsem rychlokurz, ale nejvíc jsem se naučila díky videím světových zlatníků, které jsem sledovala vždy, když jsem uspala syna. Zkoušela jsem vše metodou pokus- omyl a ptala jsem se, kde se dalo. Pracovala jsem dokonce pro jednu zlatnici, která mi vracela většinu práce, protože byla provedená špatně. To mi taky dalo hodně. Za to jí dlužím velký dík! Časem mne k sobě vzali dva zlatníci a mohla jsem jim koukat pod ruce,“ říká Klára.

Klára bílá šperky

Z kuchyňské dílny na koleni se tak dopracovala ke své vlastní opravdové zlatnické dílně a má za sebou už i módní spolupráci. „Do světa designu a galerií mě přivedla modistka Libka Safr, která mne oslovila v roce 2014, abych pro ni navrhla letní kolekci šperků s perlami a porcelánovými lebkami ptáků. Tehdy jsem teprve pochopila, jak to v designu chodí,“ dodává.

Klára bílá šperky

Zákazníci si ji vyhledávají hlavně kvůli osobitému a romantickému stylu. Pro zásnubní prsteny chodí muži sami, snubní už řeší většinou ženy. A jak to tak bývá, nejlépe funguje osobní doporučení. Ke šperkům vytvářeným na míru potřebuje vidět alespoň fotografii nositelky. Podle toho pak navrhuje celý šperk. „Kvůli zásnubním prstenům mě oslovují muži, před kterými jejich partnerka někdy zmínila moje jméno a oni si to i po letech zapamatovali. Z toho mám obrovskou radost, že jim na tom tolik záleží. Dává mi to dobrý pocit, že se dobré morální hodnoty ještě úplně nevytratily,“ uzavírá Klára. 

Klára bílá šperky

Její cílem je vybudovat značku, kterou budou lidé vyhledávat, což se jí zatím daří. Během své cesty si vyslechla spoustu názorů, které jí v jejím rozhodnutí nepodporovaly, ale nedala se a díky tomu si svůj sen dokázala prosadit. V roce 2018 zvítězila v soutěži Podnikavá ženy a byla finalistkou Ženy roku 2018. 

Více se o Kláře Bílé dozvíte na webových stránkách www.klarabila.cz nebo z jejího Instagramu či Facebooku.

Klára bílá šperky
Klára Bílá ve své šperkařské dílně

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *