DVL by Denisa Dovala

Vystudovala Design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a již při studiu pracovala v ateliéru holandské návrhářky Iris van Herpen, členky pařížského syndikátu Haute Couture. Denisa Dovalová má na svém kontě kromě 9 kolekcí a přehlídek na českých molech také účast na MBFW v Budapešti a Kyjevě.

Sen stát se módní návrhářkou provází Denisu celý život, jde si za ním už od svých 5 let. Uživit se designem v Česku je ale velmi náročné. Bez vedlejších příjmů se tak neobejde a její týden je díky tomu obvykle velmi rozmanitý. Jednou může být celý den zavřená v ateliéru, další den prochodit po schůzkách. Nejvíc ale pendluje mezi prací na modelech a přivyděláváním si jinou prací. Nejnáročnější je to před přehlídkami, jak sama říká: „Když tvořím kolekci pro přehlídku, tak je to blázinec a já nikdy nevím, co bude zítra.“

CELL – CONVERSION

Denisa tvoří pod svou vlastní značkou DVL a většinu věcí si zařizuje sama pouze s menší externí pomocí. Jedna krejčová k ní občas dochází do ateliéru, další švadleny pro ni pracují na dálku. S marketingem jí radí Veronika Poláková. I když by tento rok rády zapracovaly na propagaci, vše má podle nich svůj čas. Se zvyšujícími se nároky na promo totiž přicházejí i větší výdaje. Denisa ale sází na jistotu a raději půjde stabilnější, i když o to zdlouhavější cestou, než si napůjčovat a riskovat tak vše.

Jak se tvoří kolekce

Je velmi jednoduché připravovat kolekce založené na aktuálních trendech. Udělat si výběr favoritů a z nich pak vytvořit novou kolekci. Denisa se tomuto (poslední dobou oblíbenému) postupu vyhýbá. Své modely zakládá na emocích a pocitech. Inspirací jí jsou její vlastní myšlenky a nálady ve společnosti, z těch pak vycházejí konkrétní barvy, tvary a techniky práce. „Je to spontánní proces, trochu riskantní, neboť na něj můžete i doplatit, ale o tom to je. Nebaví mě kopírovat, jít na jistotu,“ dodává.

CELL – CONVERSION

Denisa má za sebou zatím 9 kolekcí. Do budoucna by ale ráda vytvářela 2 kolekce ročně, pro tuhle chvíli je to na ni však příliš. „Uvádět dvě kolekce ročně je finančně velmi náročné, tak se alespoň v rámci sezóny snažím představit jednu, která je více kreativní a druhou zaměřit zase více na prodej, aby byla rovnováha a já se finančně a časově úplně nezničila,“ vysvětluje. Jako úplná návrhářka se i navzdory oblíbenosti necítí. „Spokojená budu teprve tehdy, až mě tato práce na 100 % slušně uživí,“ vysvětluje svůj postoj. Touha po navrhování u ní ale častokrát převyšuje nad touhou vytvořit střízlivý ekonomický plán, kterému by pak svou tvorbu přizpůsobila.

REFLECT SS19

Aktuální kolekce REFLECT pod značkou DVL by Denisa Dovala je o dvou vzájemně propojených liniích. Kýčovité barevné brokáty versus klasická a minimalistická černá. Secondhandové kousky versus hedvábí. „Záměrně je kolekce velmi rozporuplná a každý outfit má svůj osobitý příběh,“ říká ke kolekci Denisa. REFLECT je o pocitech a chaotické vnitřní náladě.

Využívání nepotřebného oblečení a vytváření upcyklovaných prvků je pro ni typické a doprovází i předešlé kolekce. V té aktuální jde především o saka, v minulých byla použita kůže či staré kožešiny nebo košile.

Reflect SSXVIII

A jak by to vypadalo, pokud by šlo pouze o její přání a nehrály by roli peníze? Dočkali bychom se pod její značkou továrny na výrobu ready-to-wear kolekcí. K tomu by ale měla také salon, kde by se oddávala autorské tvorbě a experimentování s novými technologiemi. A hlavně by nestálo vše jen na ní, ale také na odborném týmu lidí.

Denisu můžete už dva roky po domluvě navštívit v jejím ateliéru na adrese Kubelíkova 34.

Sledujte ji na jejím I​nstagramu ​nebo ​Facebooku.

http://www.denisadovala.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *